Jak pokazują badania, aż ponad połowa Polaków odczuwa stres w pracy. Powodują go zwykle takie czynniki jak nadmiar obowiązków, presja czasu, wygórowane oczekiwania przełożonych, rywalizacja ze współpracownikami czy chęć awansu. Choć stres w odpowiednich ilościach wpływa na nas mobilizująco, to gdy utrzymuje się długotrwale prowadzić może do poważnych dolegliwości fizycznych i psychicznych, obniżających jakość naszego życia. Jak skutecznie radzić sobie ze stresem w miejscu pracy? Podpowiadamy!

Dlaczego warto walczyć ze stresem w pracy?

Zanim przedstawimy najlepszy sposoby walki ze stresem, skupmy się na tym, w jaki sposób wpływa on na nasze codzienne funkcjonowanie. Wśród możliwych konsekwencji długotrwałego stresu specjaliści wymieniają przede wszystkim objawy zdrowotne, takie jak problemy z oddychaniem, bóle głowy czy bóle brzucha. Zestresowane osoby cierpią często na bezsenność, są rozkojarzone i zwykle towarzyszy im poczucie niepokoju. W skrajnych przypadkach utrzymujący się stres prowadzi do popadania w nałogi, do depresji, a nawet myśli samobójczych. Przeciwdziałanie czynnikom stresującym pozwala nam cieszyć się równowagą fizyczną i psychiczną organizmu oraz w pełni wykorzystywać czas wolny poza miejscem pracy. Co ważne – pracownik umiejętnie radzący sobie ze stresowymi sytuacjami jest bardziej wydajny i częściej czerpie radość z wykonywanych obowiązków zawodowych.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Jak przeciwdziałać stresowi w pracy?

Postaw na ruch

Wysiłek fizyczny to jeden z lepszych sposobów na rozładowanie złej energii. Ruch sprawia bowiem, że łatwiej zapominamy o dręczących nas problemach, zajmujemy myśli czymś zupełnie niezwiązanym z pracą, a przy okazji nabieramy dystansu do problemów, które napotykamy na swojej drodze. Sport, taki jak bieganie czy pływanie, doskonale wpływa również na nasz organizm narażony na negatywne działanie stresu – dotlenia, poprawia krążenie i rozluźnia napięte mięśnie. Pamiętaj, by ćwiczyć regularnie, wybierając taki rodzaj aktywności, który dodatkowo sprawi ci przyjemność.

 

5 skutecznych sposobów walki ze stresem w pracy - 2

Sport doskonale wpływa zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną.

Zrelaksuj się

Kolejnym idealnym sposobem walki ze stresem w pracy są ćwiczenia relaksacyjne. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują choćby techniki oddechowe, polegające na kontroli wdechów i wydechów oraz ćwiczenia obniżające napięcie mięśniowe, w tym joga i tai chi. Kluczowy w walce ze stresem w pracy jest też sen, który pozwoli ci zregenerować siły po ciężkim dniu w pracy, do której z sukcesem wysłałeś swoje CV.

Jedz zdrowo

Ogromną rolę w życiu zestresowanych pracowników odgrywa zdrowa dieta. Wśród polecanych im produktów znajdują się orzechy włoskie, jajka, pomarańcze czy fasolka szparagowa, które wykazują działanie antystresowe. Cennym składnikiem diety osób narażonych na stres jest również magnes, który zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego. Mimo natłoku obowiązków nie zapominaj nigdy o regularnym spożywaniu 5 niewielkich posiłków dziennie.

Spędzaj czas z bliskimi

W stresujących sytuacjach nic nie działa tak kojąco jak oparcie w rodzinie i przyjaciołach. Ich obecność z kryzysowych sytuacjach da ci poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Rozmawiając o swoich problemach z bliskimi, łatwiej będzie ci też stawić czoła lękom i przeciwnościom losu.

Zarządzaj swoim czasem

Żyjemy w czasach, w których napięte grafiki stały się codzienność niejednego z nas. Ciągły bieg i dziesiątki spraw do załatwienia rodzą destrukcyjny stres. By skutecznie sobie z nim radzić, warto poznać techniki skutecznej organizacji czasu. Dzięki nim możliwe jest określanie priorytetów, które przekłada się z kolei na efektywniejsze i oszczędniejsze wykorzystanie czasu bez ryzyka marnowania go na zbędne zadania. Dobrym pomysłem jest stworzenie planów dziennych i tygodniowych, uwzględniających czas na relaks, odpoczynek i czas z bliskimi, który ważny jest w walce ze stresem w pracy.

 

Shares
Share This