Wbrew pozorom, rozmowa kwalifikacyjna to nie koniec procesu rekrutacji. Dzięki tym kilku prostym zabiegom po spotkaniu z rekruterem, możemy nie tylko wykazać się profesjonalizmem, ale i zdobyć cenne doświadczenie niezbędne w kontakcie z kolejnymi potencjalnymi pracodawcami. O czym pamiętać po powrocie z każdej rozmowy kwalifikacyjnej?

Podziękuj za zaproszenie

Wysyłanie wiadomości z podziękowaniem za zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną wciąż nie należy w Polsce do powszechnie stosowanych praktyk. Tymczasem jak pokazują badania, aż 22 % managerów HR jest mniej skłonnych do zatrudnienia kandydata, który nie wyraził wdzięczności na poświęcony my podczas spotkania czas. Tym bardziej warto pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. By to zrobić, wystarczy w ciągu dwóch dni roboczych od rozmowy napisać krótką wiadomość e-mail do osoby, która ją z nami przeprowadziła. Dodatkowo, możemy w jej treści podkreślić nasze zainteresowanie pracą w firmie, doprecyzować kwestie poruszone w trakcie spotkania lub informacje zawarte w wypełnionym szablonie CV. Wysyłając wiadomość nic nie tracimy – możemy za to zyskać szacunek pracodawcy, który zdecyduje się nas dzięki temu zatrudnić.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Cierpliwie czekaj

Na rozmowie kwalifikacyjnej odniosłeś wrażenie, że poszło ci całkiem nieźle? Tymczasem nikt nie kontaktuje się z tobą z wynikami rekrutacji? Nie czekaj nerwowo na telefon ani nie ponaglaj rekrutera!

5 rzeczy, które warto zrobić PO rozmowie kwalifikacyjnej - 2

Ze spokojem oczekuj informacji o wynikach procesu rekrutacyjnego. Cierpliwość popłaca!

Wysyłanie zapytania przed upływem określonego czasu odpowiedzi pokazuje jedynie, że jesteśmy osobami niecierpliwymi i nie akceptujemy reguł ustalonych z rekruterem. By mieć jasność do postępowania po rozmowie kwalifikacyjnej, jeszcze w jej trakcie warto ustalić kilka faktów z rekruterem. Przede wszystkim warto dopytać go, kiedy oraz w jaki sposób się z nami skontaktuje. O informację zwrotną warto dopytać dopiero wtedy, gdy minie ustalony wspólnie termin. Należy jednak pamiętać, że polityka niektórych firm zakłada kontakt jedynie z wybranymi kandydatami. Jeżeli więc nie otrzymujemy po rozmowie żadnej informacji, oznacza to, że pracodawca nie zdecydował się nas zatrudnić.

Aktywnie szukaj pracy

Zaproszenie na rozmowę nie oznacza, że możesz spocząć na laurach. Nie przestawaj szukać pracy – wysyłaj CV stanowiska w innych firmach, przeglądaj ogłoszenia, analizuj odpowiedzi udzielone na poprzedniej rozmowie. Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w szukaniu pracy, to praktyka czyni mistrza. Wraz z każdą odbytą rozmową nabierzesz pewności siebie i lepiej będziesz prezentować swoje atuty przed potencjalnym pracodawcą. Może okazać się również, że na kolejnej rozmowie czekać będzie na ciebie ciekawsza i lepiej płatna posada.

Shares
Share This